Traveller 5 – Bardowie

Results are final as of 19:23 on May 13, 2018

Topper Boat

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 23, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo Club HelmName Age HelmSex R1 R2 R3 Total Nett
1st Topper 47836 Dalgety Bay SC Finlay Tulett 15 M 1 1 1 3 3
2nd Topper 46521 Nairn SC Jasmine Robertson 14 F 4 3 4 11 11
3rd Topper 47835 Dalgety Bay SC Orri Robertson 15 M 3 8 3 14 14
4th Topper 48264 Helensburgh SC / Royal Northern and Clyd Eilidh McQueen 14 F 7 4 5 16 16
5th Topper 40624 Largs SC Max Vella 13 M 6 2 9 17 17
6th Topper 47606 Dalgety Bay SC Stuart Farmer 15 M 8 5 8 21 21
7th Topper 48085 Largs SC Ellise Fitzgerald 13 F 13 6 6 25 25
8th Topper 47343 Loch Tummel SC / Royal Tay YC Suzie Sturrock 13 F 9 7 11 27 27
9th Topper 47491 Royal Tay YC Tom Mitchell 14 M 2 24 OCS 2 28 28
10th Topper 42670 Royal Tay YC Tom Irvine 14 M 19 9 7 35 35
11th Topper 47645 Dalgety Bay SC Jamie McKeating 13 M 11 10 14 35 35
12th Topper 48211 St Andrews SC Maisie Russell 14 F 12 12 13 37 37
13th Topper 47503 Loch Venachar SC Sam Carr 15 M 5 24 OCS 10 39 39
14th Topper 44531 Lochearn SC Eriskay McLellan 12 F 10 17 12 39 39
15th Topper 111 Clyde Cruising Club (DS) Euan Ferguson 14 M 16 11 16 43 43
16th Topper 46836 Lochearn SC Ella McLellan 12 F 15 13 17 45 45
17th Topper 46593 Helensburgh SC Robbie Littlefield 13 M 17 15 15 47 47
18th Topper 44784 Largs SC Leon Watt 13 M 14 16 18 48 48
19th Topper 30658 Largs SC Emma Vella 12 F 20 14 22 56 56
20th Topper 46940 Dalgety Bay SC Matilda Franklin 14 F 18 18 20 56 56
21st Topper 35691 Clyde Cruising Club (DS) Alex Sevic 12 M 22 19 19 60 60
22nd Topper 43939 Dalgety Bay SC Jamie Farmer 11 M 21 20 21 62 62
23rd Topper 40630 Clyde Cruising Club (DS) Fergus Munro 14 M 24 DNC 24 DNC 24 DNC 72 72

Optimist Boat

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo Club HelmName Age HelmSex R1 R2 R3 Total Nett
1st Optimist 6141 Loch Tummel SC / Royal Tay YC Daniel Scott 14 M 1 4 2 7 7
2nd Optimist 6211 Royal Tay YC James Gifford 14 M 2 1 5 8 8
3rd Optimist 6156 Royal Tay YC Rory Gifford 12 M 6 2 1 9 9
4th Optimist 6438 Aberdeen and Stonehaven YC Connor Kennedy 13 M 5 5 4 14 14
5th Optimist 5540 Annandale SC Anna Miller 13 F 3 6 7 16 16
6th Optimist 6269 Clyde Cruising Club (DS) Alexander Cogan-Sivarajan M 4 3 14 RET 21 21
7th Optimist 5305 Loch Lomond SC William O'Keefe 12 M 8 8 6 22 22
8th Optimist 5088 Prestwick SC Tess Crooks 13 F 7 7 9 23 23
9th Optimist 6220 Loch Venachar SC Ruaraidh Docherty 11 M 11 10 3 24 24
10th Optimist 6003 Loch Venachar SC / Crammond BC Henry Smith 12 M 10 9 8 27 27
11th Optimist 6062 Clyde Cruising Club (DS) Morven Wood 13 F 9 11 11 31 31
12th Optimist 6420 Aberdeen and Stonehaven YC Sophie Kennedy 10 F 12 12 10 34 34
13th Optimist 5934 Dalgety Bay SC Ben Homer 1 M 14 DNC 14 DNC 14 DNC 42 42

Regatta Boat

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Boat SailNo Club HelmName Age HelmSex R1 R2 R3 Total Nett
1st Regatta 5894 Helensburgh SC Andrew Perratt 9 M 1 1 1 3 3
2nd Regatta 4382 Clyde Cruising Club (DS) Bea Courtial 10 F 2 2 5 9 9
3rd Regatta 2727 Helensburgh SC Liam Mackenzie 10 M 3 3 3 9 9
4th Regatta 5345 Eden Gallagher 10 M 4 4 4 12 12
5th Regatta 5222 Helensburgh SC Logan Brown 9 M 7 DNC 7 DNC 2 16 16
6th Regatta 003 Loch Venachar SC Julia Smith 8 F 5 5 6 16 16