2018/2019

Sailingfast Scottish Traveller Series 2018/19

Results are final as of 23:00 on June 3, 2019

Optimist Class

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 32, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName Club Annandale Nairn Helensburgh Tummel Loch Lomond Largs Total Nett
1st Optimist 6156 Rory GIFFORD Royal TAY YC (2) 2 (3) 1 2 1 11 6
2nd Optimist 6503 James GIFFORD Royal TAY YC (3) 1 1 (33 DNC) 3 2 43 7
3rd Optimist 6269 Alexander COGAN SIVARAJAN CCCDS 1 (6) 2 (3) 1 3 16 7
4th Optimist 6220 Ruaraidh DOCHERTY Loch Venachar SC 4 7 (10) (8) 5 5 39 21
5th Optimist 5305 William OKEEFE Loch Lomond (10) 5 7 7 (8) 4 41 23
6th Optimist 5934 Ben HOMER DBSC 8 (33 DNC) 5 (9) 9 7 71 29
7th Optimist 6420 Sophie KENNEDY Aberdeen & Stonehaven YC 12 9 9 (14) 7 (33 DNC) 84 37
8th Optimist 5687 Ruairi HERRINGTON Largs SC (15) (33 DNC) 11 13 10 8 90 42
9th Optimist 5894 Andrew Perratt Helensburgh SC (33 DNC) (33 DNC) 12 18 6 10 112 46
10th Optimist 5413 Cara RUSSELL Largs SC (16) 10 13 (17) 12 12 80 47
11th Optimist 5540 Anna MILLER Annandale SC 9 4 4 (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 116 50
12th Optimist 6062 Morven WOOD CCCDS 6 8 6 (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 119 53
13th Optimist 5088 Tess CROOKS Prestwick 11 (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 4 6 120 54
14th Optimist 205 Macy Law Toward (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 15 11 9 134 68
15th Optimist 6323 Connor KENNEDY Aberdeen & Stonehaven YC 7 3 (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 33 DNC 142 76
16th Optimist 5222 Logan Brown Helensburgh SC (33 DNC) (33 DNC) 13 19 14 33 DNC 145 79
17th Optimist 5770 Eloise NOBLE Annandale SC 13 (33 DNC) 8 (33 DNC) 33 DNC 33 DNC 153 87
18th Optimist 5005 Finlay DAVIDSON DBSC (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 33 DNC 13 11 156 90
19th Optimist 5530 Charlie MCNICOL Largs SC (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 33 DNC 15 13 160 94
20th Optimist 6447 Abi Cowley Kielder Water Sailing Club (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 2 33 DNC 33 DNC 167 101
21st Optimist 6065 Liam Boyce DRSC (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 4 33 DNC 33 DNC 169 103
22nd Optimist 6405 George Stewart Kielder Water Sailing Club (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 5 33 DNC 33 DNC 170 104
23rd Optimist 6386 Ben HALE Loch Venachar SC 5 (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 33 DNC 33 DNC 170 104
24th Optimist 5704 Pete Cowley Kielder Water Sailing Club (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 6 33 DNC 33 DNC 171 105
25th Optimist 5370 Christopher Hampshire Ripon Sailing Club (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 10 33 DNC 33 DNC 175 109
26th Optimist 6440 Fintan Starkie DRSC (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 11 33 DNC 33 DNC 176 110
27th Optimist GBR5181 Oliver ROSE Nairn SC (33 DNC) 11 (33 DNC) 33 DNC 33 DNC 33 DNC 176 110
28th Optimist 6313 Adam Bell Derwent Reservoir Sailing Club (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 12 33 DNC 33 DNC 177 111
29th Optimist 5515 Euan DOCHERTY Loch Venachar SC 14 (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 33 DNC 33 DNC 179 113
30th Optimist 6017 Conrad Daniels Derwent Reservoir Sailing Club (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 16 33 DNC 33 DNC 181 115
31st Optimist 1327 Alanna Starkie DRSC (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 20 33 DNC 33 DNC 185 119
32nd Optimist 5092 Ada Daniels Derwent Reservoir Sailing Club (33 DNC) (33 DNC) 33 DNC 21 33 DNC 33 DNC 186 120

Topper Class

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 50, Scoring system: Appendix A

Sailwave Scoring Software 2.25.4
www.sailwave.com

Rank Class SailNo HelmName Club Annandale Nairn Helensburgh Tummel Loch Lomond Largs Total Nett
1st Topper 47491 Tom MITCHELL Royal TAY YC (2) (1) 1 1 1 1 7 4
2nd Topper 47344 Alastair COOMBS Loch Venachar 1 3 2 (51 DNC) 3 (51 DNC) 111 9
3rd Topper 46699 Jamie BRIGGS LARGS (4) 2 (5) 3 2 2 18 9
4th Topper 48264 Eilidh MCQUEEN Helensburgh SC 5 4 (7) (51 DNC) 6 3 76 18
5th Topper 46521 Jasmin ROBERTSON NAIRN 8 5 6 (51 DNC) (11) 5 86 24
6th Topper 40624 Max VELLA LARGS 6 (51 DNC) (13) 4 10 6 90 26
7th Topper 48085 Ellise FITZGERALD LARGS 10 (51 DNC) 8 7 (12) 4 92 29
8th Topper 47645 Jamie MCKEATING Dalgety Bay SC (12) (51 DNC) 11 6 7 8 95 32
9th Topper 46593 Robbie LITTLEFIELD Helensburgh SC 9 8 (21) 11 (15) 14 78 42
10th Topper GBR33938 Oliver BULL Chanonry SC (51 DNC) 10 (51 DNC) 9 14 10 145 43
11th Topper 43842 Finlay HERRINGTON Largs SC 11 (51 DNC) 14 13 8 (15) 112 46
12th Topper 30658 Emma VELLA LARGS 13 (51 DNC) 15 15 (18) 16 128 59
13th Topper 47952 Katie MCNICOL Largs SC 14 9 (23) 21 16 (51 DNC) 134 60
14th Topper 40212 Daniel SCOTT Royal TAY YC 3 7 3 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 166 64
15th Topper 47120 Finley BRIGGS LARGS 17 12 (23) 17 (20) 18 107 64
16th Topper 46940 Ben URQUHART Dalgety Bay SC 18 17 (23) (22) 17 13 110 65
17th Topper 46442 Connor Kennedy Aberdeen & Stonehaven YC (51 DNC) (51 DNC) 9 2 4 51 DNC 168 66
18th Topper 47825 Morven Wood CCCDS (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 5 5 7 170 68
19th Topper GBR42670 Tom IRVING Royal TAY YC (51 DNC) 6 4 (51 DNC) 9 51 DNC 172 70
20th Topper 33683 Charlie MCNICOL Largs SC 19 15 18 24 (51 DNC) (51 DNC) 178 76
21st Topper 46272 Callum RUSSELL Largs SC 20 14 (51 DNC) 20 (23) 23 151 77
22nd Topper 40212 Anna miller Annandale Sailing Club (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 10 13 12 188 86
23rd Topper 47503 Ben Hale Loch Venachar (51 DNC) (51 DNC) 22 8 51 DNC 9 192 90
24th Topper 46441 Eloise Noble Annandale Sailing Club (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 14 19 17 203 101
25th Topper GBR45527 Matthew PARK ASYC (51 DNC) 11 19 25 (51 DNC) 51 DNC 208 106
26th Topper 45966 Louise RUSSELL Largs SC 16 17 (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 24 210 108
27th Topper 1 Fergus MUNRO Dalgety Bay SC 15 (51 DNC) 23 25 (51 DNC) 51 DNC 216 114
28th Topper 47775 Eva HERRINGTON Largs SC 7 (51 DNC) 10 (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 221 119
29th Topper 44645 Poppy Nixey Godfrey (51 DNC) (51 DNC) 12 12 51 DNC 51 DNC 228 126
30th Topper GBR45400 Mac LEVEN ASYC (51 DNC) 13 23 (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 240 138
31st Topper 5 Callum Houston (51 DNC) (51 DNC) 20 51 DNC 51 DNC 20 244 142
32nd Topper Henry SMITH West Riding SC (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 51 DNC 11 266 164
33rd Topper 44782 Alexander Jennings ASYC (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 16 51 DNC 51 DNC 271 169
34th Topper 45403 Oscar Morris (51 DNC) (51 DNC) 16 51 DNC 51 DNC 51 DNC 271 169
35th Topper GBR48060 David BROMHAM Nairn SC (51 DNC) 16 (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 51 DNC 271 169
36th Topper 48209 Mirren Bell (51 DNC) (51 DNC) 17 51 DNC 51 DNC 51 DNC 272 170
37th Topper 46442 Finn Jennings ASYC (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 18 51 DNC 51 DNC 273 171
38th Topper Luca DE JONG LSC (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 51 DNC 19 274 172
39th Topper 29854 Grace Tremlett East Lothian Yacht Club (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 19 51 DNC 51 DNC 274 172
40th Topper 44435 Fraser LAWRIE LARGS (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 51 DNC 21 276 174
41st Topper 26985 Anna STEELE Loch Lomond (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 21 51 DNC 276 174
42nd Topper Eve MCPAKE Largs S.C (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 51 DNC 22 277 175
43rd Topper 42539 Gregor STEELE Loch Lomond (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 22 51 DNC 277 175
44th Topper 12381 Ruaraidh Purves East Lothian Yacht Club (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 23 51 DNC 51 DNC 278 176
45th Topper 9 Finn Bell (51 DNC) (51 DNC) 23 51 DNC 51 DNC 51 DNC 278 176
45th Topper 45406 Fergus Campbell-Smyth (51 DNC) (51 DNC) 23 51 DNC 51 DNC 51 DNC 278 176
45th Topper 28919 Findlay Penniston Helensburgh SC (51 DNC) (51 DNC) 23 51 DNC 51 DNC 51 DNC 278 176
48th Topper Rebecca SHEARER Castle Semple SC (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 51 DNC 51 DNC 25 280 178
49th Topper 45037 Sam Cowan East Lothian Yacht Club (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 25 51 DNC 51 DNC 280 178
49th Topper 13747 Colin Ferrier East Lothian Yacht Club (51 DNC) (51 DNC) 51 DNC 25 51 DNC 51 DNC 280 178